Lietuvos geologijos tarnybos Giluminės ir naftos geologijos skyriaus specialistai 2018–2022 metais dalyvavo HORIZON-EUROPE GeoERA tyrimų programos tarptautiniame projekte – „Žinios apie gamtinius pavojus ir jų poveikį Europai (HIKE)“. Projekte iš viso dalyvavo 19 geologijos tarnybų ir kitų tyrimo institucijų iš 14 Europos šalių.
Projekto tikslas – konsoliduoti Europos geologijos tarnybų ir kitų tyrimų institucijų pajėgumus kuriant bendras geologinių duomenų ir informacijos sklaidos infrastruktūrą, siekiant plėtoti su žemės gelmių geoenergetinių išteklių ir talpinių savybių naudojimu susijusių gamtinių ir indukuotų pavojų ir jų poveikio tyrimus Europoje bei įvertinti šių pavojų rizikas. Projekto tikslai buvo pasiekti parengiant, išbandant ir įdiegiant harmonizuotus geologinių duomenų rinkinius, sukuriant ir įgyvendinant naujas tyrimų metodikas, sudarant interaktyvią lūžių duomenų bazę, išanalizavus ir įdiegus gerosios praktikos pavyzdžius.
Vienas svarbesnių projekto rezultatų – Pan-Europinė tektoninių lūžių duomenų bazė, kurioje surinkti detalūs duomenų rinkiniai, apibūdinantys lūžių parametrus, reikalingus vertinant seisminį pavojingumą, žemės paviršiaus svyruojamuosius judesius, nuotėkio ir fluidų migracijos kelius, žemės gelmių uždarumą ir kitus dinaminius procesus. Taip pat yra sukurtas įrankis skirtas visuomenės informavimui apie galimus gamtinius pavojus ir jų poveikio sumažinimo priemones. Visi projekto duomenys yra vieši, integruoti GeoERA Informacinėje Platformoje, jie bus nuolatos atnaujinami (https://data.geus.dk/egdi/?mapname=hike_faultdb#baslay=baseMapGEUS&extent=-5954870,-2122360,13100710,6983630&layers=hike_detail_layer,hike_overview_layer,hike_polygon_layer).
Pagal HIKE projekto konceptualias klasifikacijas atsižvelgiant į pagrindinius teritorijos struktūrinės sandaros ypatumus, buvo atliktas Lietuvos teritorijos tektoninis rajonavimas, integruotas į bendrą Europos tektoninių lūžių sistemą: Lietuvos teritorijoje buvo išskirtos trys pagrindinės lūžių sritys, t. y. Vakarų Lietuvos lūžių domenas, Vidurio Lietuvos sandūros zona ir Rytų Lietuvos lūžių domenas. Šie pagrindiniai lūžių domenai susideda iš smulkesnių sub-domeinų, lūžių sistemų, lūžių grandinių ir kitų smeulkesnio rango tektoninių elementų (pav.).
Pagrindinės projekto ataskaitos priede D2.2b - „Galutinė lūžių duomenų rinkimo ataskaita ir duomenų bazė“ pateikiamos atskiros šalių partnerių ataskaitos, apie pateiktus nacionalinius ir regioninius lūžius bei šalies geologinius duomenis (https://geoera.eu/wp-content/uploads/2021/11/D2.2b_Annex_HIKE_Country_Reports.pdf).
HIKE projektui parengta Lietuvos tektoninio rajonavimo schema 1:500 000 masteliu su pagrindiniais lūžių domenais. Raudonos ištisinės ir brūkšninės linijos žymi tektoninių lūžių išsidėstymą; juodos linijos - kristalinio pamato paviršiaus izohipsės (kristalinio pamato paviršiaus struktūrinė sandara - pagal Bitinas ir kt., 2019).
Daugiau informacijos apie GeoERA HIKE projektą galima rasti internetinėje svetainėje https://geoera.eu/projects/hike10